Your world of Wpdance.com, Wpdance.com by WpDance

Home » Články » VÝZVA: Za svobodu ukrajinského režiséra Olega Sencova

VÝZVA: Za svobodu ukrajinského režiséra Olega Sencova

admin Čvc 07,2014 žádný komentář

Dnešního dne byla odeslána „Otevřená výzva Českého filmového a televizního svazu FITES, z.s.1, Asociace režisérů a scénáristů – ARAS2 a Asociace českých kameramanů – AČK3 představitelům České republiky: Za svobodu ukrajinského režiséra Olega Sencova, vězněného v Moskvě. Za zachování celistvosti Ukrajiny.“

Český filmový a televizní svaz FITES, z.s. společně s Asociací režisérů a scénáristů – ARAS a Asociací českých kameramanů – AČK protestují proti zcela nedostatečné reakci České republiky na agresi Ruska proti Ukrajině, kterou dle smlouvy tří suverénních států z roku 1994 měly garantovat Spojené státy americké, Velká Británie a Rusko. To samé Rusko, které mělo spoluručit za nezávislost a územní celistvost Ukrajiny, v letošním roce násilím anektovalo Krym a destabilizuje svými ozbrojenci i další ukrajinské regiony a celou oblast. V důsledku vlažného postoje České republiky, Evropské unie, Velké Británie a USA vůči představitelům Ruska s nepotrestanou agresí roste chuť. Rusko se dopouští zločinů i vůči našemu kolegovi – ukrajinskému filmaři.

Olega Sencova zadržely orgány Federální bezpečnostní služby v květnu na Krymu a Putin ho drží ve vězení SIZO Lefortovo v Moskvě na základě vykonstruovaného podezření z údajného plánování teroristických útoků na poloostrově. Ve vězení byl mučen a znásilňován, jak uvedl jeho advokát.

Petici za osvobození ukrajinského režiséra Olega Sencova podepsalo již téměř 36 000 signatářů5, veřejně protestují i další osobnosti.

FITES, ARAS a AČK se obrací na představitele České republiky, aby před mučením ruského agresora nezavírali oči, aby se zasadili o osvobození našeho kolegy režiséra. Aby společně s EU a USA se zastali mučených, aby se zasadili o vyšetření incidentu státního teroru vůči režisérovi Olegu Sencovovi a jeho osvobození. Aby zpřísnili symbolické a zatím neúčinné sankce vůči agresorovi, aby přerušili diplomatické styky s Ruskem a případně přijali i další kroky, které by vedly k návratu Ukrajiny k mírovému stavu z roku 1994.

Žádáme představitele České republiky, aby veřejnost informovali, jaké kroky v tomto směru podnikají a jakých výsledků dosáhli.

<< TZ v plném znění >>

 Výzvu podepsali:

Prof . MgA. Marek Jícha, president AČK
MgA. Miroslav Adamec, předseda ARAS
Mgr. Martin Vadas, předseda FITES
Jiří Stránský, bývalý politický vězeň, bývalý předseda PEN klubu a člen výkonného výboru PEN klubu
Jiří Dědeček, předseda PEN klubu
Ing. Libuše Ludvíková, předsedkyně Společnosti přátel PEN klubu
MgA. Jiří Hromada, prezident Herecké asociace

 

Štítky

Add To TwiiterRetweet This Post item information on FacebookShare This Stumble ThisStumbleUpon This Digg ThisDigg This Add To Del.icio.usBookmark This

Napsat komentář